Korzystaj z programu „Czyste Powietrze” uważnie. Wybieraj sprawdzonych wykonawców. Uważaj na oferty składane przez akwizytorów i sprawdzaj, co podpisujesz. Pamiętaj, że dotacja z programu „Czyste Powietrze” przysługuje Tobie, a nie wykonawcy. Instalowanie nowego urządzenia grzewczego jest skuteczne tylko w ocieplonym domu.

Uwaga na nierzetelnych wykonawców

Jeśli jesteś wnioskodawcą lub beneficjentem dotacji z programu „Czyste Powietrze”, to bądź czujny i rozważny w wyborze dostawcy i firmy instalacyjnej zajmującej się wymianą źródła ciepła. Szczególnie uważaj na tych, którzy pukają do Twoich drzwi i oferują coś „za darmo”. Niestety, zdarzają się na rynku usług nieuczciwi wykonawcy, którzy oferują usługi i produkty niskiej jakości oraz zawyżają ceny.

Zwracamy uwagę, że wybór firmy sprzedającej urządzenie, jak i wykonującej jego montaż, należy do Państwa – naszych wnioskodawców i beneficjentów.

W programie „Czyste Powietrze” najwyższe bezzwrotne dofinansowanie, z kompleksową termomodernizacją i wymianą źródła ciepła, to nawet 136 200 zł, ale VAT zawsze musi dopłacić wnioskodawca.

Jeśli ktoś oferuje usługę „za darmo”, warto mieć wątpliwości co do rzetelności takiej oferty. Jeśli przedstawiciel firmy podsuwa pełnomocnictwo w ramach programu „Czyste Powietrze”, a nie daje możliwości na spokojne zapoznanie się z warunkami umowy – warto zastanowić się nad rzetelnością takiej oferty.

Podpisując pełnomocnictwo, dajesz komuś prawo do dysponowania przyznaną Ci dotacją.

Wysokie rachunki bez termomodernizacji

Oferta na zainstalowanie wyłącznie nowego źródła ciepła w budynku, który wymaga termomodernizacji (tj. docieplenia przegród, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej itp.), może skutkować wysokimi rachunkami za ciepło w okresie grzewczym.

Dlatego jeśli decydujesz się na wymianę wyłącznie starego kopciucha na nowe źródło ciepła, np. pompę ciepła, upewnij się, że Twój dom jest odpowiednio docieplony.

„Za chwilę” sprawdzone urządzenia grzewcze z programu

Wybierając źródło ciepła do swojego domu, korzystaj z listy . zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM: lista-zum.ios.edu.pl)

Już teraz możesz złożyć wniosek o dotację z programu „Czyste Powietrze” planując termin zakupu i instalacji urządzenia po 13 czerwca br. Po tym terminie na liście ZUM znajdziesz tylko te pompy ciepła, które obecnie przechodzą dodatkową weryfikację efektywności i jakości.

Dlatego składając wniosek, warto poczekać z zakupem i instalacją urządzenia. Wtedy, mając docieplony budynek i pewne urządzenie wysokiej jakości (wybrane z listy ZUM), zyskasz cieplejszy i tańszy w eksploatacji dom.

Rekomendacje

W ramach programu możesz otrzymać dotację na termomodernizację budynku jednorodzinnego wraz z wymianą źródła ciepła. Upewnij się, że dobór nowego źródła ciepła został Ci wskazany zgodnie ze stanem budynku. Urządzenie musi mieć odpowiednią moc i sprawność. Najlepiej pokaże to audyt energetyczny.

Skonsultuj się w gminnym punkcie konsultacyjno-informacyjnym „Czystego Powietrza”, czy oferta, którą przedstawił Ci wykonawca jest zgodna z potrzebami Twojego budynku.

Uczulamy wszystkich właścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcą skorzystać z programu na fakt, że tylko docieplony budynek z nowym źródłem ciepła – to pewne rozwiązanie które przyniesie korzyści.

Pamiętaj!

Nie należy przyjmować ofert na wymianę samego źródła jeśli dom wymaga docieplenia! To podstawa. Sprawdzaj, co podpisujesz i pamiętaj, że dotacja jest dla Ciebie, a nie dla wykonawcy.

Miej na uwadze, że zestawienie: pompa ciepła i budynek nieocieplony, to najczęściej wysokie rachunki!

Program „Czyste Powietrze” oferuje dofinansowanie na docieplenie budynku z wymianą źródła ciepła poprzedzone audytem energetycznym – są to koszty kwalifikowane. Skorzystaj z takiej kompleksowej i w pełni korzystnej oferty programu „Czyste Powietrze”.

 

Życzymy zadowolenia z ciepłych domów,
niskich rachunków za ogrzewanie
i czystego powietrza!

logo-gmina-boguty-pianki.png

 

W związku z „Ogólnopolskim programem finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest” prosimy o zgłaszanie się do Urzędu Gminy Boguty-Pianki osób, które są beneficjentami Działania A1.4.1 w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, którym Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wypłaciła i rozliczyła środki, na realizację przedsięwzięcia polegającego na wymianie pokrycia dachowego na budynkach gospodarczych.

Osoby, które skorzystały z ww. dofinansowania oraz są rozliczone z ARiMR prosimy o wypełnienie poniższego oświadczenia i dostarczenie do Urzędu Gminy Boguty-Pianki, pokój nr 107.

 pdfOświadczenie_KPO.pdf

Dodatkowe informacje:

nr tel. 86 2775003 wew. 103

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

pokój nr. 107 w Urzędzie Gminy Boguty-Pianki

Szanowni Państwo!

przekazujemy Państwu poradnik dla mieszkańców zawierający najczęściej zadawane pytania o uchwałę antysmogową dla Mazowsza, przygotowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie we współpracy ze Stowarzyszeniem „Krakowski Alarm Smogowy”.

Uchwała antysmogowa jest regulacją prawną, która ma zapewnić czyste powietrze mieszkańcom Mazowsza. Ograniczenia i zakazy wymienione w uchwale dotyczą wszystkich użytkowników urządzeń o mocy do 1 MW, w których następuje spalanie paliw stałych, czyli właścicieli w szczególności:
• pieców
• kominków
• kotłów – w tym kotłów wchodzących w skład zestawów zawierających kotły na paliwo stałe, ogrzewacze dodatkowe, regulatory temperatury i urządzenia
słoneczne.
Uchwała antysmogowa wprowadzona na terenie województwa mazowieckiego stanowi akt prawa miejscowego i obowiązuje wszystkich mieszkańców województwa, samorządy oraz podmioty działające na jego terenie.

 

pdfPoradnik dla mieszkańców zawierający najczęściej zadawane pytania o uchwałę antysmogową dla Mazowsza 

👉 Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada na gminy obowiązek kontroli wszystkich nieruchomości wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe (szamba) i przydomowe oczyszczalnie ścieków
 
👉 Każdą nieruchomość musimy skontrolować raz na dwa lata, tak więc kontrolować będziemy regularnie
 
👉 Właściciele nieruchomości są zobowiązani do posiadania podpisanej umowy na wywóz nieczystości ciekłych oraz dokumenty potwierdzające cykliczność wywozu
 
👉 Mieszkańcy nie mogą samodzielnie wywozić nieczystości do oczyszczalni, może to zrobić jedynie firma posiadająca wpis do rejestru działalności regulowanej na terenie naszej gminy ⚠️
 
👉Podmioty prowadzących działalność w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Boguty-Pianki:
📌Przedsiębiorstwo Robót Komunalnych FARE w Ciechanowcu, ul. Podlaska 1, 18-230 Ciechanowiec, tel. 86 277 10 42
📌PHU ROBERT Robert Godlewski, Drewnowo-Ziemaki 19, 07-325 Boguty-Pianki, tel. 506 140 705
📌Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o.,
ul. Nurska 144, 07-320 Małkinia, tel. 29 644 86 62
📌FHU ASENIZACJA PRES, Kacper Pres, Mianowo 52, 07-305 Andrzejewo, tel. 883 220 925
 
👉 ⚠️ Od nowego roku zaczynamy tzw. Kontrolę „zza biurka” czyli mieszkańcy mogą się zgłaszać do Urzędu z umową i dokumentami potwierdzającymi ostatni wywóz nieczystości ciekłych czyli np. potwierdzenie opłaty za wywóz
 
👉Kontrola w Urzędzie będzie trwała do końca marca 2024 r., po tym czasie osoby, które nie zgłosiły się do Urzędu będą skontrolowane na terenie swojej nieruchomości
 
☎️ Po więcej informacji zapraszamy do Urzędu Gminy Boguty-Pianki, bądź pod numerem telefonu 862775003 wew. 103, e-mail. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
 
plakat

Boguty_Pianki.jpg